Dziecko a zwierzęta domowe

Dziecko a zwierzęta domowe

Dziecko zawsze generuje masę obowiązków, a jak wiadomo, zwierzęta również pochłaniają naszą uwagę. Musimy zadbać o jedno i drugie, bo nie potrafią one same zrobić sobie jedzenia czy się umyć. Z tego względu kupowanie zwierzaka kiedy zajmujemy się noworodkiem nie jest mądrym wyborem. Lepiej jest poczekać aż dziecko podrośnie i nauczy się odpowiedzialności dbania o czworonoga razem z nami.

Tymczasem co zrobić, gdy maluch pojawił się w domu gdzie już mieszka z nami kot lub pies? Z mniejszymi zwierzętami takimi jak królik, świnka morska czy chomiki nie ma większego problemu, bo są zamknięte w klatce albo akwarium. Jednak psy czy koty poruszają się samodzielnie i na pewno będą ciekawe nowego członka rodziny.

Kontaktów psa lub kota z dzieckiem nie należy ograniczać. Co prawda nie można na początku zostawiać ich sam na sam z maluchem, bo nie wiadomo jak będą przy nim się zachowywać, ale nie można dziecka izolować. Do zwierzęcia trzeba mówić na co może sobie pozwolić, a czego mu nie wolno. Posiadanie zwierzaka ma również zalety podczas wychowywania dziecka. Szybciej zaczyna ono raczkować i chodzić, bo podąża za swoim kudłatym przyjacielem. 

Poza tym stwierdzono, że dzieci szybciej się dzięki zwierzętom rozwijają. Należy także pamiętać, że one również mają instynkt macierzyński. Zwierzęta mogą wbrew pozorom pomóc w wychowywaniu dziecka, pilnować go oraz ochronić przed niebezpieczeństwami. Tak naprawdę zanim się obejrzysz twój pupil stanie się najlepszym przyjacielem dziecka, tak samo jak był twoim.

Najnowsze komentarze (0)

Powiązane wpisy

Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Najbardziej wymagającą grupą dzieci są maluchy...
Jeżeli posiadasz małe dziecko to w pierwszej kol...
Rzadko spotykanym urozmaiceniem dziecięcej sypial...
Zorganizowanie profesjonalnej konferencji wymaga d...
Jeśli spodziewasz się potomstwa, albo już je ma...
Ciemieniucha (dermatitis serborrhocium neonatorum)...