Jaka jest rola snu w rozwoju dziecka?

Jaka jest rola snu w rozwoju dziecka?

Sen dla dziecka, w szczególności dla noworodka jest czasem intensywnego rozwoju oraz regeneracji i jest całkowicie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemowlaki przesypiają nawet do 15 godzin dziennie, natomiast noworodki nawet 18 godzin dziennie. Niewystarczająca ilość snu w przypadku niemowlaków sprawia, że robią się drażliwe i płaczliwe, w późniejszym wieku mogą się nawet pojawić problemy z agresją oraz koncentracją. Sen dla dziecka jest czasem, w którym przyswaja nowe informacje, dlatego jest to ważny czas jego rozwoju, ponieważ mózg może porządkować informacje zdobyte w ciągu dnia. Co więcej, podczas snu przysadka mózgowa wytwarza hormon wzrostu, dzięki czemu dziecko zdrowo rośnie i zwiększa się odporność organizmu na wszelkie wirusy czy bakterie.

Jak brak snu wpłynie na maluszka?
Brak snu lub nieefektywny sen u maluszka wpłynie przede wszystkim na jego nastrój — dziecko będzie rozdrażnione, marudne i płaczliwe. U większych dzieci mogą również pojawić się problemy z koordynacją ruchową, jak również zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet otyłość. Zbyt krótki odpoczynek może również doprowadzić do zaburzenia wzrostu dziecka oraz jego rozwoju. Brak odpowiedniej ilości oraz jakości snu może również doprowadzić do częstych przeziębień, które mogą negatywnie wpłynąć na kształtujący się organizm maluszka. W pierwszych latach życia malca sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zarówno pod względem fizycznym, poznawczym, jak i emocjonalnym, dlatego warto zadbać o zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości wypoczynku. Znaczenie snów

Jak pomóc dziecku zasnąć?
W pierwszych miesiącach swojego życia dziecko dopiero uczy się rozróżniać kiedy jest dzień, a kiedy noc, dlatego sen może być w dużej mierze nieregularny. Warto wprowadzić do życia maluszka pewien rytuał, podczas którego przed snem zadbamy o jego wyciszenie, wykąpiemy go, a także zaśpiewamy kołysankę, dzięki czemu dziecko będzie wiedziało, że nadchodzi pora snu i wypoczynku. Kojący dla dziecka w chwili zasypiania będzie również zapach matki, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. W przypadku dziecka najlepsza temperatura spania wynosi 20 stopni Celsjusza.

Najnowsze komentarze (0)

Powiązane wpisy

Zorganizowanie profesjonalnej konferencji wymaga d...
Wychowując dziecko dbamy o jego bezpieczeństwo, ...
Sen dla dziecka, w szczególności dla nowor...
Przewożąc dziecko samochodem musimy w odpowiedni...
Odpowiedni wystrój pokoju pociechy - pokój dziec...
Podczas wolnego czasu dziecko powinno równi...