Jaki fotelik samochodowy kupić? Ranking 2019

Jaki fotelik samochodowy kupić? Ranking 2019

Rodzice którzy planują zakup fotelika samochodowego, stoją przed dość trudną i bardzo odpowiedzialną decyzją. Na rynku obecnie nie brakuje możliwości wyboru w tym zakresie. Bezpieczeństwo dzieci jest jednak najważniejszą kwestią, dlatego zakup fotelika nie może być dziełem przypadku. W wyborze odpowiedniego fotelika pomagają rodzicom testy, które każdego roku są przeprowadzane przez niezależne organizacje, takie jak ADAC. Które egzemplarze w tym roku najlepiej zdały egzamin?

Jak tworzony jest ranking?
Testy niemieckiej organizacja ADAC (Allgemeiner Deutsher Automobil-Club) są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej respektowanych na świecie badań dotyczących fotelików samochodowych. Wielu rodziców sugeruje się właśnie tym rankingiem przy zakupie odpowiedniego modelu. Każdy fotelik oceniany jest pod względem takich kryteriów jak:
- bezpieczeństwo,
- łatwość i intuicyjność obsługi,
- ergonomia,
- obecność szkodliwych substancji,
- łatwość utrzymania czystości.
Na podstawie poszczególnych ocen przyznawane są gwiazdki, które ułatwiają rodzicom wybór właściwego modelu. Zaleca się jednak, aby patrzeć całościowo na ocenę fotelika, ponieważ łatwość czyszczenia nie może konkurować z bezpieczeństwem fotelika w trakcie zderzeń.

Które foteliki są najlepsze?
Raport z testów wskazuje, że w 2019 roku do sprzedaży trafiło wiele modeli, które z powodzeniem mogą służyć do przewożenia dzieci. Znajdują się wśród nich modele przeznaczone dla różnych grup wagowych, dlatego każdy rodzic może znaleźć coś odpowiedniego dla swojej pociechy. Wśród fotelików dla najmłodszych z kategorii (0-13), znalazł się między innymi Cybex Cloud Z i-Size. To model, który z powodzeniem może służyć od momentu narodzin do około 18 miesiąca życia. Ciekawym rozwiązaniem jest także fotelik Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size, który można zamontować z bazą 3wayFix. Model ten może służyć od narodzin aż do 4 roku życia. Umożliwia montaż tyłem do kierunku jazdy, zapewniając dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa. Od 15 miesiąca życia, można przewozić dziecko również przodem do jazdy. Dla starszych pociech również nie brakuje dedykowanych fotelików w rankingu. Przykładem jest Britax Römer Advansafix IV R, który pozwala na przewożenie dziecka o wadze 9-36 kg.

Czy warto kierować się testami ADAC przy zakupie?
Testy ADAC są o 50% bardziej restrykcyjne niż homologacja ECE R44 04, którą posiada każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży. Nie jest więc ona żadnym powodem do dumy, ale wymogiem prawnym. Ranking dowodzi, że wiele fotelików spełniających normę otrzymało w testach ocenę niedostateczną za bezpieczeństwo. Zakup fotelika, który w ogóle nie został przetestowany jest więc bardzo ryzykowny.

Najnowsze komentarze (0)

Powiązane wpisy

Najbardziej wymagającą grupą dzieci są maluchy...
Wybór mebli dziecięcych nierzadko okazuje się...
Ciemieniucha (dermatitis serborrhocium neonatorum)...
Nino & Ideas to firma produkująca zabawk...
W 2010 roku, w związku z obchodem dwusetnej roczn...
Rodzice, którzy wybierają meble dla swojego dzie...