Przyczyny kaszlu u dzieci

Przyczyny kaszlu u dzieci

Kaszel nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci jest odruchową reakcją na różnorodne bodźce. Kaszel jest bezwarunkowym odruchem nerwowym, dlatego nie trzeba się go ani uczyć, ani ćwiczyć, dlatego gdy dochodzi do podrażnienia błony śluzowej, koniecznie musimy odkaszlnąć. Bodziec kaszlowy podrażnia receptory zwane punktami kaszlowymi, które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Informacja z receptora jest przekazywana następnie do odpowiedniego ośrodka w pniu mózgu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za czynności odruchowe - jedną z tych właśnie czynności jest kaszel.

Jakie są najczęstsze przyczyny kaszlu?
Uruchomienie odruchu kaszlu może być spowodowane rozmaitymi substancjami oraz czynnikami. Rozróżniamy przede wszystkim bodźce mechaniczne, które podrażniają punkty kaszlowe w fizyczny sposób, np. ciało obce, które trafiło do dróg oddechowych. Podobne działanie może mieć zalegająca w gardle wydzielina lub wydzielina spływająca do gardła, oskrzeli, krtani czy tchawicy. Kolejną przyczyną kaszlu są bodźce chemiczne, które wywołują podrażnienia, np. spaliny samochodowe, dym papierosowy, a także substancje chemiczne. Wspomniane substancje osadzają się i rozpuszczają, co drażniąco działa na błonę śluzową - reakcją na taki stan rzeczy jest kaszel, zazwyczaj powtarzający się oraz długotrwały. Przyczyną kaszlu są również bodźce zapalne, które na przykład występują u alergików i astmatyków i w takiej sytuacji nie wygaśnie, dopóki nie zostanie złagodzony z wykorzystaniem leków. W celu złagodzenia uciążliwego kaszlu oraz podrażnień gardła najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie syrop na kaszel dla dzieci, który można stosować bezpiecznie u dzieci już od szóstego miesiąca życia.

Czy są inne przyczyny kaszlu?
Oczywiście odruch kaszlowy jest wywoływany podrażnieniem zakończeń nerwowych, dlatego kaszel może pojawić się nawet przy zapaleniu zatok obocznych nosa i ucha, w przebiegu chorób nowotworowych, a także przy niewydolności serca. U dzieci niezwykle często występuje również tzw. kaszel psychogenny, który jest kaszlem występującym na tle nerwowym pojawiającym się w sytuacjach stresowych i nasila się podczas tremy czy zdenerwowania. 

Najnowsze komentarze (0)

Powiązane wpisy

Materac ma bardzo duży wpływ na komfort naszego ...
Jeśli chciałbyś sprawić swojemu dziecku nową ...
Przewożąc dziecko samochodem musimy w odpowiedni...
Rzadko spotykanym urozmaiceniem dziecięcej sypial...
Już od najmłodszych lat, naucz Twoje dziecko jak...
Urządzając dziecięcą sypialnię warto pamięta...