Używany fotelik samochodowy - czy warto?

Używany fotelik samochodowy - czy warto?

Wyprawka dla dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Nic dziwnego, że rodzice szukają często sposobów na zaoszczędzenie części kwoty. Należy jednak robić to z rozwagą. Można kupić tańszy lub używany wózek, mebelki, czy nawet ubranka. Jeśli chodzi natomiast o fotelik samochodowy, to zawsze warto dopłacić do lepszego i bezpieczniejszego rozwiązania. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo dziecka więc foteliki z supermarketów oraz te używane nie powinny być brane pod uwagę.

Dlaczego używany fotelik może być niebezpieczny?
O tym, że nie warto kupować używanych fotelików wie chyba każdy, kto choć trochę zgłębi temat. Największe niebezpieczeństwo jakie wiąże się ze stosowaniem takiego fotelika to możliwość, że uczestniczył w kolizji. Taki fotelik może wyglądać jak nowy, jednak to wcale nie oznacza, że nie doznał żadnych uszkodzeń.
Foteliki zawierają bowiem materiały energochłonne, które pochłaniają podczas zderzenia oddziałujące obciążenia. Sami producenci odradzają używania takich fotelików, ponieważ ich bezpieczeństwo może wykazać tylko kosztowna ekspertyza, której na ogół nie opłaca się przeprowadzać. Kupując używany fotelik na aukcji lub w serwisie ogłoszeniowym nie zweryfikujemy w żaden sposób jego przeszłości. Nawet jeśli sprzedawca będzie twierdził, że fotelik nie brał udziału w wypadku, to nigdy nie będziemy mieć na to dowodów, ani pewności.

Czy fotelik ma termin ważności?
W Internecie możemy natrafić często na opinie, że foteliki posiadają termin ważności. Może wydawać się to zaskakujące, a badań które potwierdziłyby tę tezę lub zaprzeczyły nie ma. Eksperci, a także producenci radzą jednak, aby fotelików samochodowych nie stosować przez dłuższy okres niż 4 lata (foteliki dla niemowląt) lub 9 lat (foteliki dla starszych dzieci). W trakcie tego okresu na materiały fotelika oddziałują różne czynniki takie jak promienie UV czy mróz, mogące osłabić konstrukcję. 

Najnowsze komentarze (0)

Powiązane wpisy

Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (6 opinii)

Jakoś tak się złożyło, że każdy z nas w wi...
Sen dla dziecka, w szczególności dla nowor...
Wyjazd z rodziną musi zostać przemyślany. Szcze...
Posłanie dziecka do przedszkola to ważne wydarze...
Jak wiemy, większość dzieci ma problemy z ...
Wybór mebli dziecięcych nierzadko okazuje się...