Zobacz również

Rodzaje fotelików samochodowych - przedziały wagowe, montaż

Rodzaje fotelików samochodowych - przedziały wagowe, montaż

Przewożąc dziecko samochodem musimy w odpowiedni sposób zadbać o jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Do tego celu służą foteliki samochodowe. Przepisy polskiego prawa nakazują, że każde dziecko poniżej 150 cm musi korzystać z fotelika. Niezastosowanie się do tych procedur grozi mandatem, jednak największe konsekwencje możemy ponieść w trakcie wypadku, kiedy nieodpowiednio zabezpieczone dziecko może odnieść poważny uraz lub nawet śmierć. Dlatego, aby zapewnić malcowi odpowiednią ochronę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki fotelik będzie dla niego najlepszy i uchroni go niebezpieczeństwem.

 

Kategorie wagowe fotelików samochodowych

Istnieje wiele czynników, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze fotelika. Podstawowym kryterium, oprócz wieku i wzrostu jest waga dziecka. Według oficjalnego podziału fotelików samochodowych, wyróżnia się pięć grup wagowych:

  • kategoria 0 dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 10 kg,
  • kategoria 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • kategorii I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg,
  • kategoria II dla dzieci o wadze 15 do 25 kg,
  • kategoria III dla dzieci o wadze 22 do 36 kg.

Do kategorii wagowych należy jednak podchodzić z rozsądkiem, ponieważ ważny jest również wzrost. Jeżeli głowa dziecka wystaje poza fotelik, oznacza to, że pomimo odpowiedniej wagi, fotelik jest za mały. Należy wtedy poszukać innego, który będzie dostosowany do wymagań dziecka. Zgodnie z powyższymi zasadami, każdy maluch w swoim życiu powinien posiadać aż pięć egzemplarzy. Niestety, dobrze wykonany fotelik samochodowy zazwyczaj stanowi niemały wydatek. Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na to, aby co kilka miesięcy kupować nowy model, dlatego producenci wyszli na przeciw ich potrzebom poprzez oferowanie bardziej uniwersalnych fotelików. Opiera się to na łączeniu kilku kategorii wagowych w jedną. Przykładowe propozycje możemy znaleźć w Rankingu fotelików samochodowych 2018. Jest to serwis, który porównuje ze sobą modele dostępne w sklepach, ułatwiając rodzicom podjęcie decyzji o zakupie. Można tam również sprawdzić opinie innych użytkowników na temat poszczególnego modelu fotelika.

 

Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

W sytuacji, gdy już kupiliśmy odpowiedni fotelik dostosowany do potrzeb naszej pociechy, bardzo ważne jest jego prawidłowe zamocowanie. W zależności od tego, jaki fotelik wybierzemy, może różnić się on w sposobie montażu. Foteliki przeznaczone dla niemowlaków (do 13 kg), zawsze będą montowane tyłem. Jest to najbezpieczniejszy sposób montażu dla dziecka, które nie ma jeszcze wykształconych mięśni szyjnych. Sposób ten chroni przed opadaniem główki podczas nagłego hamowania i ewentualnym przerwaniu kręgów szyjnych. Foteliki z kategorii I i II w większości przypadków montujemy przodem w kierunku jazdy. Niektóre modele wymuszają jednak montowanie tyłem. Zalecane jest, aby ten drugi sposób praktykowany był w jak najdłuższym okresie (nawet do 4 roku życia).
Istnieją dwie metody montażu. Pierwsza, polega na stosowaniu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, natomiast do drugiej wykorzystuje się specjalne zaczepy Isofix. Ten drugi sposób jest częściej polecany ze względu na szybkość i łatwość montażu, a także większą pewność prawidłowego zamocowania niż w przypadku pasów. Prawidłowo zamontowany fotelik powinien dobrze przylegać do oparcia i nie przesuwać się w bok.

Najnowsze komentarze (1)
Dagmara

20.03.2019

Aby zagwarantować swojemu dziecku bezpieczeństwo oraz komfort w czasie podróży, warto skorzystać z rankingu fotelików samochodowych i porównać najistotniejsze parametry produktów oraz opinie ich użytkowników. Warto wiedzieć, jakimi cechami charakteryzują się najlepsze foteliki samochodowe oraz na co zwrócić uwagę, aby być w stanie dokonać jak najlepszego wyboru. Asortyment tego typu akcesoriów jest niezwykle szeroki, a decyzja nie jest łatwa. Dzięki rankingowi podjęłam odpowiednią decyzje w wyborze fotelika samochodowego. Teraz nie muszę martwić się, że coś złego stanie się podczas jazdy samochodem mojemu dziecku. Jest teraz bezpiecznie, a również ma zapewnione najwyższy komfort. Serdecznie polecam

Adres IP: **.***.**.111

Powiązane wpisy

Zostaw komentarz
jako pierwszy
Zostaw komentarz
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Zostaw komentarz
jako pierwszy
Ocena: 4.44/5 (9 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Zostaw komentarz
jako pierwszy